Z hřiště do bankrotu. Jak známí sportovci přicházejí o majetek

Corner Ball 6566084 640
2. 7. 2024

Zdroj: Hospodářské noviny

Špičkoví profesionální sportovci si v mladém věku přijdou na velké peníze. A to v takových sumách, že majetek vydělaný na hřištích, kluzištích či kurtech by měl stačit na to, aby sobě i rodině zajistili spokojený a bezstarostný život do budoucna i po konci profesionální kariéry. Že tomu tak často není? Podle analýzy našeho týmu Havel & Partners A One Family Office zaměřeného na ochranu a správu majetku jsou profesionální a vrcholoví sportovci, co se týče ochrany majetku, jednou z nejzranitelnějších skupin.

Příkladem jsou smutné příběhy, které jsme našli z veřejně dostupných zdrojů, jejichž spojovacím prvkem jsou obvykle pochybní poradci či známí a kamarádi doporučující sportovcům různé „zaručené“ či „výnosné“ investice. Často proto, že peníze sami potřebují. Sportovci pak snadno podlehnou takovým lákavým výzvám, mnohdy s neslavnými konci. Vidíme řadu sportovců, kteří přišli o majetek nevýhodnými půjčkami, investicemi do pochybných nástrojů nebo přímo v investičních podvodech. Několik příkladů:

RP Invest. Fotbalový vicemistr Evropy z roku 1996 Patrik Berger svěřil firmě Romana Petra přibližně 100 milionů korun. Společnost nedávno skončila v insolvenci s dluhy přes 1 mld. Kč. Mezi poškozené patřili i další známí fotbalisté Milan Baroš, Tomáš Vaclík nebo Tomáš Sivok.

WSM investiční roboti. V příběhu falešného investování přišlo o peníze přes 7000 lidí, včetně Dominika Haška, kajakáře Vavřince Hradilka, běžce na lyžích Martina Koukala nebo hokejisty Radima Vrbaty.

Letadlo JO Investments. Další podvodné pyramidové schéma nalákalo například fotbalistu Ericha Brabce, hokejového brankaře Dušana Salfického nebo rychlobruslařku Karolínu Erbanovou. Firma je v konkurzu se „sekerou“ okolo 2,5 mld. Kč, které investoři pravděpodobně již nikdy neuvidí.

Adam Hloušek, bývalý fotbalový reprezentant a bundesligový hráč, skončil v insolvenci. Hokejový brankař a olympijský vítěz z Nagana Roman Čechmánek ve své další kariéře na úspěchy z ledu nenavázal a jeho byznysová dráha skončila dluhy. „Dominátor“ Hašek neúspěšně podnikal se sportovním oblečením či energetickými nápoji. Firmy olympijského vítěze v desetiboji Roberta Změlíka dluží desítkám věřitelů asi 1,7 miliardy korun.

A podobné příběhy známe i ze světa. Boris Becker byl nejmladším vítězem Wimbledonu. Vyhrál jej třikrát, k tomu přidal i olympijské vítězství ve čtyřhře. Byl světovou jedničkou, vydělával peníze, působil jako televizní expert i trenér špičkových tenistů. Přesto byl nucen vyhlásit osobní bankrot a na několik měsíců skončil i ve vězení.

Osobní bankrot musel vyhlásit norský fotbalista John Arne Riise, který hrál sedm let za Liverpool a během kariéry vydělal více než dvacet milionů dolarů. Nebo Mike Tyson, který za svou kariéru v ringu získal více než 300 milionů dolarů.

Pro všechny přitom platí, že sportovní kariéra je krátká a po ní už často sportovci nedosáhnou na takové výdělky (s výjimkou těch, kteří dál pokračují jako elitní trenéři, sportovní agenti nebo manažeři). Právě proto je třeba po konci sportovní kariéry získaný majetek chránit a uvážlivě spravovat. Sportovci celý svůj dosavadní život zasvětili sportovní kariéře a až na výjimky nemají dostatek životních zkušeností a potřebnou finanční gramotnost.

Ve sportu jsou to přitom profesionálové se vším všudy, a stejně jako se na hřištích spoléhají na své drilem nabyté zkušenosti a stejně jako se například při zdravotních problémech obracejí na ty nejlepší specialisty, u ochrany majetku by tomu nemělo být jinak a měli by své jmění spravovat spolu s profesionály v tomto oboru.

A to ideálně s těmi, kdo se ochranou a správou majetku dlouhodobě úspěšně zabývají, sami prokazatelně podobné sumy vydělali a umí s nimi pracovat. Většina vrcholových sportovců si může dovolit nejlepší poradenské společnosti a výběr správného poradce je tou první důležitou investicí, která v budoucnu vede k rozvoji a zhodnocení jejich majetku.

Autor komentáře: Jaroslav Havel

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross