Zdroj: HN
Právnická kancelář Havel & Partners oficiálně oznámila vznik takzvané multi family office, tedy platformy zajišťující správu a rozhojňování majetku pro zámožnější rodiny a jednotlivce. S názvem One Family Office vstupuje do konkurence s podobně zaměřenými správcovskými společnostmi, ale také s poradenskými firmami z velké čtyřky nebo s investičními bankami. Ti všichni se dělí o pozornost movitých lidí, kterým nabízejí správu majetku, investice, ale také například zakládání svěřenských fondů či přípravu rodinných ústav.
„Už v roce 2012 jsme začali postupně vytvářet systém pro komplexní správu a finanční řízení našich vlastních aktiv vybudovaných díky našemu působení v advokacii,“ uvedl v tiskové zprávě řídící partner Havel & Partners Jaroslav Havel. „Teď po více než 10 letech umožňujeme dalším obchodním přátelům stát se jeho rovnocennou součástí a na partnerském principu využívat výhod naší multi family office,“ dodal advokát, který je partnerem i v samotné One Family Office. Ta podle něj umožní sdílení nejen zkušeností, ale také investičních příležitostí na klubovém principu a zároveň participaci jednotlivých osob a rodin na společných projektech.
Sdružený majetek zakladatelů, partnerů a dalších spolupodílníků na platformě One Family Office měl na počátku ledna hodnotu 7,5 miliardy korun a plánem je přibrat další partnery tak, aby v průběhu letoška vyrostla spravovaná hodnota na jednu miliardu dolarů, tedy zhruba 23 miliard korun. S takovou palebnou silou se chce platforma vydat do mezinárodních investičních vod. Zároveň už má členy týmu v Londýně a v Dubaji a připravuje rozšíření působnosti do Curychu a Frankfurtu. Primárně míří na klienty s disponibilním majetkem nad 10 milionů dolarů, v případě koinvestic je možné zapojení od jednoho milionu dolarů. Takových lidí je podle studií v Česku a na Slovensku zhruba padesát tisíc.
Zajímavá jsou i další jména, která se kolem One Family Office budou pohybovat. Samozřejmostí je dlouholetý partner Havel & Parters David Neveselý, který je také podílníkem a má mít na starosti strategickou správu majetku. Za investiční část bude zase primárně odpovídat Kateřina Zychová, výkonná ředitelka Verdi Capital.
V neformálním poradním sboru potom zasednou například ekonom Vladimír Dlouhý, krizový manažer a dnes už investor Václav Novák, Matyáš Kodl ze stejnojmenné galerie nebo startupový investor Andrej Kiska, syn někdejšího slovenského prezidenta. Nechybí ani manažeři a bankéři, jako je Petr Řehák nebo Štěpán Lacina.
Na vysokopříjmovou klientelu se zaměřují na českém trhu desítky společností a finančních institucí – například J&T Banka, Deloitte nebo Emun Family Office. Zároveň postupně vyrůstají family office jednotlivých miliardářů, kteří tak řeší primárně správu a investice vlastního majetku. Takto vznikl fond Consillium Tomáše Němce nebo R2G jeho bývalého společníka v ČSG Oldřicha Šlemra. Ten časem spojil síly se zakladateli Avastu Eduardem Kučerou a Pavlem Baudišem. Na stůl rodinných fondů se tak dostávají různé akviziční příležitosti a občas pak o konkrétní firmy soupeří se strategickými i finančními investory. S příchodem One Family Office se prostor minimálně v Česku dál zahustí. Navíc nedávno oznámil vznik „investičního butiku“ i někdejší spolumajitel marketingové agentury Kindred Michal Nýdrle se svými partnery.
Radka Rainová