Zdroj: Ekonom (9/2018, s. 44 – 46)
Právník listující tlustými sbírkami zákonů a zavalený hromadou papírových smluv začíná být obrazem minulosti. V Británii a ve Spojených státech mají lidé k dispozici program, který připraví odvolání proti pokutě za parkování nebo sám sepíše dopis reagující na porušení smlouvy o pronájmu. Stačí, když uživatel vyplní jednoduchý webový dotazník, ve kterém popíše svůj případ.
Aplikace dokáže automaticky zjistit, v jaké zemi se uživatel nachází, a na základě toho zvolí příslušný právní režim. Jen na pokutách za parkování lidé díky ní už údajně ušetřili přes deset milionů dolarů. A britský programátor Joshua Browder, který za aplikací stojí, se hodlá pustit i do složitějších právních oblastí, jako je rodinné právo, rozvody či bankroty.
Kanadská kancelář Blue J zase nabízí program Tax Foresight, který dokáže předvídat výsledky daňových sporů. Firmy, které software od Blue J využívají, tak rychle a s vysokou měrou pravděpodobnosti zjistí, jak by jejich případ mohl dopadnout u soudu. “Přesnost systému se pohybuje kolem 90 procent,” říká výkonný ředitel Blue J a zároveň profesor obchodního práva na univerzitě v Torontu Benjamin Alarie.
Tax Foresight je určen hlavně právníkům a účetním. Využívá ho ale také například poradenská společnost KPMG nebo některé kanadské úřady. I kancelář Blue J chystá expanzi do dalších odvětví práva. Loni například představila obdobnou aplikaci pro pracovní právo.
Kdo přijde o práci
Do budoucna by tak mohly moderní technologie některé úkoly právníků zcela eliminovat. “V ohrožení jsou konkrétní typy právních služeb – například formulářová podání, vymáhání pohledávek, návrhy na platební rozkaz, podání rejstříkovému soudu a případně vypracování jednoduchých smluv,” říká partner advokátní kanceláře Havel & Partners Jan Diblík.
Budoucnost v tom už vidí i soukromé firmy. Podle předloňského průzkumu poradenské společnosti Deloitte tak například 52 procent manažerů významných světových korporací očekává, že technologie nahradí práci interních právníků do pěti let.
Nová konkurence ale zřejmě nezasáhne do všech odvětví právních služeb. Tam, kde jde o komunikaci, zatím inovace konkurovat nemohou. “Technologie nedokáže právníka nahradit v řízení před soudem nebo vyjednávání s protistranou o podmínkách smlouvy,” vypočítává Diblík.
Inovace po česku
Moderní technologie se pomalu začínají hlásit o slovo i v Česku. Anketa Křišťálová lupa již před lety upozornila například na start-up Legito. Ten nabízí elektronickou sbírku smluv a dalších právních dokumentů. Uživatelé nejčastěji z řad firem a živnostníků si díky němu mohou vlastnoručně sestavit smlouvu na míru s nižšími náklady, než kolik by je stála návštěva právníka. Například smlouva na pronájem bytu od Legita vyjde na necelé dvě stovky.
Podobných služeb a programů bude v následujících letech přibývat. Jejich rozvoj ale zřejmě nebude tak bouřlivý a rychlý, jako tomu je v Americe. “Moderní technologie se v ČR objevují často až s několikaletou prodlevou oproti USA či západní Evropě. Navíc je Česká republika menší trh a globální hráči o specifický právní rybník v české kotlině patrně nebudou mít jen tak zájem. Je tu tedy prostor pro lokální hráče a platformy,” míní advokát Ondřej Preuss, který stojí za webem Dostupný advokát.
Na omezení malého českého trhu narazila například i mezinárodní kancelář Dentons. Ta v USA využívá software ROSS Intelligence, který slouží k analýze rozsáhlých právních podkladů ze sféry ochrany duševního vlastnictví a řešení bankrotů. “Právníci mohou programu položit své otázky normálními slovy, jako by software byl jejich kolega. ROSS poté pročte zákon, shromáždí důkazy a využije svou umělou inteligenci k sestavení odpovědi,” popisuje Marie Bernard, výkonná ředitelka akcelerátoru NextLaw Labs, který Dentons pro rozvoj umělé inteligence využívá.
Američtí právníci si program chválí, zvyšuje podle nich efektivitu, produktivitu a přesnost jejich práce. NextLaw Labs proto nyní připravuje jeho rozšíření do oblasti pracovního práva. “Technologie v budoucnu nahradí některé úkoly vykonávané mladými právníky,” slibuje si od novinek Bernard. Do české pobočky advokátní kanceláře se ale program jen tak nedostane. Nepracuje totiž s češtinou a jeho využití v Česku brání i odlišné právní prostředí. Právníci v blockchainu Jako sci-fi vypadá také využití blockchainu, tedy jakéhosi sdíleného systému, na němž dnes staví virtuální měny.
I blockchain by do budoucna mohl podle expertů začít konkurovat právníkům. Přesněji řečeno by mohl bdít nad dodržováním smluv, což doposud bylo právě doménou právních profesionálů. V blockchainu by byly uložené všechny podmínky smluv a zapisovaly by se do něj i údaje o jejich plnění, například o uskutečněných platbách.
Pokud by platba podle podmínek neproběhla, dal by pokyn k nějaké akci. Jak by to mohlo v praxi fungovat, popisuje advokát z kanceláře Kinstellar Zdeněk Kučera: “Vezmete si půjčku na auto. V autě je zámek, který do něj pustí jen majitele a nikoho jiného. Ve chvíli, kdy ale dlužník přestane splácet, systém jeho klíč zablokuje a pustí do auta věřitele. Když naopak dlužník zaplatí poslední splátku, systém se deaktivuje a věřitel už k tomu autu nikdy nezíská přístup.”
Užitečná by blockchainová technologie mohla být také v oblasti IT smluv na nákup velkých informačních celků. “Takové smlouvy mohou mít i několik stovek stran a mohou obsahovat dlouhý seznam smluvních pokut. Zpravidla se také vztahují ke smluvní povinnosti, která má technický základ, je tedy možné prostřednictvím softwaru ověřit její splnění. Právě v této oblasti by tak podobná technologie mohla být přínosná a opodstatněná,” míní Diblík.
Když inovace pomáhají
Moderní technologie ale nemusí pro práci právníků znamenat jen nežádoucí konkurenci. Práci jim mnohdy také usnadňují, a umožňují jim tak poskytovat klientům kvalitnější služby. “Právníci tedy již netráví většinu času ve studovnách zavaleni papíry. Přelomové rozhodnutí soudu či nový článek s právním řešením konkrétního případu mají okamžitě na stole,” popisuje výhody technologického boomu posledních let Preuss. V českých podmínkách jim práci usnadňují informační systémy, jako jsou Aspi, Beck On-line nebo Codexis.
Díky tomu se rychlost, s níž dokážou právníci reagovat na požadavky klientů, zvýšila. Právníci tak mohou obsloužit více klientů. Efektivita se bude časem stupňovat a jednoho dne by mohl mít každý člověk ve svém mobilu právníka, s nímž bude konzultovat svá důležitá životní rozhodnutí. “Na konci vyhrají všichni, advokáti i klienti,” míní Preuss.
Radka Rainová