Zdroj: Týdeník Euro
Bodují na mezinárodní i domácí scéně. Mají stamilionové obraty a v řadě oblastí práva se považují za ty nejlepší poradce na trhu. Co je důležité pro významné kanceláře působící v Česku? Na co se vzájemně ptají partneři šestnácti extraligových právnických firem? Na otázky odpovídá Jaroslav Havel.
Obecně očekávám, že u špičkového poradenství s vysokou přidanou hodnotou do budoucna porostou ceny služeb. Je to logické – sazby v České republice jsou v porovnání se zahraničím stále významně nižší, a to i ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy. Téměř celý trh profesionálních služeb včetně nás tak postupně přistupuje ke zvýšení cen. Důvodem je nejen inflace a růst nákladů, ale i to, že bez vyšších sazeb není možné investovat do nových technologií a inovativních řešení pro klienty a dál rozšiřovat tým špičkových odborníků, kteří poskytují služby na té nejvyšší úrovni.
Od firem i privátních klientů bude stále větší poptávka po komplexních službách. Jednotlivé oblasti byznysu jsou čím dál víc provázané. V oblasti práva to znamená, že se mezi sebou prolínají různé specializace. Klient tak bude potřebovat od právníků nejen vynikající znalost práva napříč všemi oblastmi provázanou se špičkovou daňovou expertizou, k tomu se poradci budou muset orientovat i v dalších službách, jako je například PR nebo bezpečnost či v technologických řešeních. Klienti budou stále více poptávat inovativní přístup, významný manažerský přesah a business inteligenci.
Pro mnoho firem je současná situace neúnosná. S tím bude do budoucna souviset i zvýšená poptávka po službách v oblasti insolvencí a restrukturalizací. Kvůli aktuálním rizikům jsou pod enormním tlakem privátní aktiva, pozorujeme tedy u našich klientů také zvýšený zájem o řešení důslednějšího oddělení privátního majetku od toho podnikatelského a jeho efektivnější ochranu.
Při stanovování výše individuální variabilní složky vždy zohledňujeme výkonnost každého z právníků, obecně se pohybuje kolem 5-25 %. U koncipientů a juniorních advokátů vyplácíme flexibilní složku dvakrát ročně. U seniorních, vedoucích advokátů, counselů a partnerů přidělujeme variabilní složku jednou ročně. Nejvýkonnější právníci mohou dosáhnout na bonus až k 30 %, partneři i více.
Podstatou právnické profese je často práce s velmi důvěrnými a citlivými informacemi týkajících se našich klientů. Naší prioritou je proto diskrétnost a zachování maximální důvěryhodnosti. I proto důsledně dbáme na to, aby zabezpečení technologií, dat a dokumentů dosahovalo maximální úrovně. Máme pro to ty nejlepší předpoklady: investujeme do sofistikovaných IT řešení a máme více než 30 právníků specializovaných na právo informačních technologií v integrovaném týmu s bývalými specialisty policie a renomovanými IT experty. Praktiky hackerů se ale neustále zdokonalují, nedá se podle nás tedy vždy úplně zaručit, že ochrana je stoprocentní. Zásadní nicméně je mít ve firmě připravený krizový plán, aby každý věděl, co v případě kyberútoků dělat. Tím se dají zásadně minimalizovat případné škody.
U veřejných zakázek na právní služby takový postup nemůže zaručit výběr skutečně kvalitního dodavatele. Když má člověk vážný zdravotní problém, bude hledat lékaře, který je nejlepší, má rozsáhlé zkušenosti a výborné výsledky, nikoli toho nejlevnějšího nebo nejsnáze dostupného. U právníků by to mělo být podobné. Pokud není právník specialista na konkrétní právní oblast a má s řešením daného typu případů jen omezené zkušenosti, práce mu ve srovnání se špičkovým odborníkem na danou oblast zabere významně více času. Stát pak ve výsledku zaplatí stejnou nebo dokonce vyšší cenu než v případě externího poskytovatele, který sice nabízí vyšší hodinovou sazbu, ale díky zkušenostem a unikátnímu know-how stráví řešením dané věci podstatně méně času.
Radka Rainová