Autoři: Petr Kadlec, Jakub Kocmánek
Evropská komise dne 3. 4. 2020 novelizovala své sdělení z 19. 3. 2020 „Dočasný rámec pro opatření státní podpory na podporu hospodářství při stávajícím šíření koronavirové nákazy COVID-19“ („Dočasný rámec“).[1] Původní znění Dočasného rámce jsme pro Vás již shrnuli dříve.[2]
Komise upřesnila podmínky kumulace jednotlivých typů podpor. Podporu ve formě záruk za úvěry a dotace k úrokům lze ve vztahu k jedné jistině kumulovat pouze tehdy, pokud objem úvěru nepřesáhne limit dvojnásobku ročních superhrubých mzdových nákladů nebo 25 % ročního obratu podniku, v odůvodněných případech i vyšší.
Členské státy budou moci poskytovat přímé granty, vratné zálohy nebo daňová zvýhodnění projektům výzkumu a vývoje zaměřeného proti COVID-19 a dalším virovým onemocněním. Projekty základního výzkumu mohou být financovány do 100 % způsobilých výdajů, projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje do 80 % způsobilých výdajů (limit může být zvýšen až na 95 % v případech přeshraniční spolupráce). Podporu na výzkum a vývoj nelze kumulovat s podporou výroby protivirových prostředků (bod c) níže) na tytéž způsobilé náklady.
Podpora může být poskytnuta ve formě přímých grantů, daňových zvýhodnění nebo vratných záloh do konce roku 2020. Podpořenomůže být až 75 % způsobilých nákladů na infrastrukturu testování a rozšiřování výroby, vlastní rozšíření výroby může být podpořeno až do 80 % nákladů. Limity mohou být zvýšeny až o 15 %, pokud by byl projekt dokončen do dvou měsíců od poskytnutí podpory, nebo šlo o přeshraniční projekt. Pokud by šlo zároveň o podporu ve formě vratné zálohy, lze zvýšit až o 30 %. V případě nedokončení projektu do šesti měsíců od poskytnutí podpory bude nutné podporu navracet. Nad rámec přímé podpory lze též poskytnout záruku k pokrytí ztrát.
Komise konstatovala, že za slučitelné s vnitřním trhem bude považovat odklady daní a povinných odvodů zaměřené selektivně na podniky (včetně OSVČ) v určitých oborech nebo oblastech, které byly zvláště dotčeny pandemií COVID-19. Neselektivní podpora tohoto druhu ve vztahu ke všem podnikům není veřejnou podporou.
Členské státy mohou přispět na mzdové náklady zaměstnanců i OSVČ v určitých oborech nebo oblastech. Podpora může být poskytnuta po dobu dvanácti měsíců a může být hrazeno až 80 % měsíčního hrubého platu (včetně příspěvků na sociální zabezpečení) zaměstnanců, kteří by jinak byli propuštěni. Neselektivní podpora tohoto druhu ve vztahu ke všem podnikům není veřejnou podporou.
Komise při úpravě Dočasného sdělení upustila od požadavku
na prokázání, že jinak komerčně pojistitelná rizika nelze v důsledku
pandemie COVID-19 aktuálně pojistit. Podporovat
nyní bude možné pojištění vývozních úvěrů do všech zemí světa s výjimkou
EHP, USA, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a Japonska.
[1] Původní znění Dočasného rámce ze dne 19. 3. 2020:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:52020XC0320(03)
Novelizace Dočasného rámce ze dne 3. 4. 2020:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.CI.2020.112.01.0001.01.ENG&toc=OJ:C:2020:112I:TOC
Radka Rainová