V Česku se otevřelo první Dětské advokační centrum, jež se má stát bezpečným a neutrálním místem pro komplexní a specializovanou pomoc dětem ohroženým domácím násilím. Spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí ho zprovoznily Centrum LOCIKA a Nadace Sirius. Advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS se do příprav vzniku tohoto centra zapojila pro bono právním poradenstvím.
Partnerka Adéla Havlová, právní expertka Tereza Patočková a koncipientka Soňa Stará pomohly v rámci pro bono právní pomoci s vytvořením koordinačních smluv pro spolupráci Centra LOCIKA, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva vnitra a následně dalších orgánů veřejné správy, které budou využívat Dětské advokační centrum při řešení případů násilí na dětech.
„Velmi nás těší, že jsme jako právní poradci mohli přispět ke vzniku Dětského advokačního centra. Za poslední dva roky policie eviduje skokový nárůst násilných trestných činů na dětech. Pachatelé přitom často vyváznou pouze s podmínečnými tresty a o spoustě případů se úřady vůbec nedozví. Dětské oběti jsou obzvláště zranitelné, a proto považujeme za nutné jim včas poskytnout potřebnou a odbornou pomoc. Díky Dětskému advokačnímu centru mohou tyto děti využít bezpečné zázemí, kde jim na jednom místě odborníci budou moci pomoci,“ říká partnerka HAVEL & PARTNERS Adéla Havlová.
Za posledních sedm let bylo utýráno celkem 39 dětí a dalších 700 má trvalé následky. Násilí v rodinách se dotýká 14 % českých dětí, to jsou dle statistik 2 až 3 děti v jedné školní třídě. Pomoc těmto obětem spadá nyní do působnosti několika resortů (Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva vnitra či Ministerstva spravedlnosti). Poskytování pomoci ohroženým dětem přitom nefunguje mezi jednotlivými orgány systémově a koordinovaně.
V praxi tak trvá měsíce až rok, než se týrané děti dostanou k odborníkovi, který jim poskytne potřebnou specializovanou pomoc. Při vyšetřování a následné pomoci se navíc dítě dostane do kontaktu s 47 různými osobami z 15 různých míst. Musí podstoupit soudně-znalecké zkoumání a také pohovor se sociálními pracovníky či výslech policie a soudu, mluví tak po dobu vyšetřování a řešení případu až s 29 různými osobami.
Dětské advokační centrum by stávající systém mělo změnit tak, aby dítě absolvovalo tento náročný proces na jednom místě. Úředníci, policisté, orgány činné v trestním řízení, lékaři a psychologové tedy přijdou přímo do centra za dítětem, které tak může podstoupit náročné vyšetřování v prostředí, kde se bude cítit bezpečně.
Radka Rainová