Zdroj: EURO
„V One Family Office se zaměřujeme na ochranu a rozvoj majetku a diverzifikaci investic směrem do zahraničí,“ říká Jaroslav Havel, zakladatel česko-slovenské rodinné kanceláře s mezinárodním dosahem One Family Office
Bude-li se situace zhoršovat, budou z Česka, Slovenska i z okolních zemí mizet zahraniční investoři. Složité makroekonomické podmínky povedou k vyššímu zadlužení, čímž poroste tlak na vyšší zdanění bohatých. Proto je mojí prioritou globální mobilita majetku, abych měl větší část portfolia v perspektivních částech světa, jako jsou USA, Indie, Dubaj, Mexiko, Brazílie nebo Indonésie a Vietnam. Právě globální investování a mezinárodní mobilita jsou hlavní důvody vytvoření One Family Office. A už po prvním roce hodnota spravovaného majetku přesáhla deset miliard korun. V nadačních a svěřenských fondech nebo trustech, které jsme ve spolupráci s advokátní kanceláří Havel & Partners zakládali, je pak majetek za více než 180 miliard korun. Část z nich spravujeme.
I ve One Family Office hledáme možnosti mezinárodní majetkové diverzifikace vedoucí ke zlepšené mobilitě rodiny, majetku a majetkových struktur. Součástí globálního rozložení majetku by měl být i escape plan – jasně definovaná strategie v případě náhlé změny v domácí jurisdikci movitého člověka, která by jej nutila svoji zemi opustit. To zahrnuje i strategické nákupy zahraničních nemovitostí.
Jen pozvolna. Široké spektrum movitých lidí v Česku a na Slovensku má zásadní část svého majetku stále ve formě hlavního podnikání či lokálních nemovitostí. Private equity mají v portfoliu zastoupené jen v jednotkách procent. Zatímco v zahraničí bonitní rodiny a jednotlivci je mají mezi 20 až 35 procenty.
Dal jsem dohromady výjimečně úspěšné Čechy a Slováky působící v zahraničí a společně jsme vytvořili něco unikátního, globálního. Díky jejich vazbám se můžeme adaptovat jako investoři i tam, kde bychom jako středoevropská firma neměli š anci. Náš investiční a poradní tým zahrnuje experty se zkušeností z New Yorku, Sillicon Valley, Londýna, Dubaje, Frankfurtu, Mnichova, Curychu a Vídně; našich patnáct seniorních investičních profesionálů strávilo v těchto finančních klíčových centrech dohromady přes sedmdesát let. Toto pokrytí globálních finančních hubů nám umožňuje poskytnout obchodním partnerům bezkonkurenční přehled a příležitosti. Jako One Family Office chceme být středoevropským lídrem v globálním investování na privátních trzích. Plánuji přesunout polovinu svého majetku do zahraničí. Každý rok investuji do dvou nebo tří světových fondů, aby můj majetek byl diverzifikovaný a jeho složení reagovalo na globální trendy a příležitosti.
Ve One Family Office dáváme důraz na dlouhodobost a kontinuitu a u investic volíme globální správce a fondy s dlouhodobou úspěšností. A to i v private equity a venture kapitálu. Hledáme příležitosti s maximální optimalizací rizika oproti výnosu, případně s adekvátním zajištěním. Takovými jsou private equity fondy KKR či Bain Capital nebo Schroders, fond fondů zaměřený na oblast venture kapitálu, které mají historické peněžní výnosy přes 20 procent ročně. A v oblasti VC spolupracujeme také s lucembursko-českou alternativní investiční skupinou Ilavska Vuillermoz Capital, která investovala do čtyř jednorožců.
Volatilita obvykle svědčí hedgeovým fondům, které nabízejí skvělou diverzifikaci a stabilitu. Sami se aktivně podílíme například na budování fondu hedgeových fondů Verdi Apex. Za anticyklickou oblast lze také považovat zemědělství – zde rozvíjíme Verdi fond farem. Díky němu máme možnost vstupovat do fungujících zemědělských podniků a rozvíjet je. Oba tyto fondy mají od založení dvouciferné výnosy.
Do naší skupiny patří i společnost Czechoslovak Business Credit, která krátkodobě a střednědobě financuje byznysové projekty. Prostřednictvím další společnosti Czechoslovak Capital Partners a skupiny Cash Collectors pak dále více než patnáct let investujeme i v oblasti takzvaných distressed assests nebo obtížně dobytných pohledávek. Naše skupina v této oblasti dlouhodobě patří mezi lídry na trhu.
Radka Rainová