Čeští podnikatelé ušli obrovský kus cesty

18. 11. 2019

Zdroj: E15 Premium (listopad 2019)

Už více než dvacet let dává právní rady, propojuje byznysmeny a řeší případy často nejbohatších klientů. S kolegy v roce 2001 založil advokátní kancelář, která dnes nese jméno Havel & Partners, a z hlediska tržeb i počtu právníků je největší ve střední Evropě. „Svobodu vnímám jako naprosto základní hodnotu a pilíř demokratické společnosti. Z profesního hlediska mi dala v podstatě úplně vše: mohl jsem vystudovat obor, který jsem si sám vybral, a stát se svobodným advokátem. Mohli jsme vybudovat firmu, poskytovat právní poradenství po celém světě a také se učit a inspirovat od těch nejlepších právníků,“ říká řídící partner Jaroslav Havel.

Byly některé roky za uplynulých třicet let svobodného podnikání pro vaši kancelář zásadní?

Už jen rozhodnutí založit ji v roce 2001. Zlomové bylo období po roce 2005, kdy jsme rozvázali partnerství se společností Deloitte a museli jsme ukázat, že dokážeme poskytovat špičkové služby i bez silného partnera. Za další milník považujeme ekonomickou krizi v letech 2008 až 2011, kterou jsme využili jako příležitost. Přinesla změny u velkých klientů ve výběru a očekávání u právnických firem. Mohli jsme tak růst podstatně rychleji než většina konkurence.

Ve které době přibylo nejvíce českých miliardářů a proč?

Nejvíc miliardářů přibývá v současnosti a jejich počet se bude i v případě pomalejšího růstu ekonomiky nadále zvyšovat. Je to zejména díky přirozenému růstu majetku i firem nejbonitnějších osob či úspěšně zrealizovanému mezigeneračnímu přesunu rodinného a firemního kapitálu.

Z jakých oborů se nejčastěji rekrutují současní miliardáři a jak to bylo dříve?

Období porevolučních privatizací je už dávno pryč, ale pokud někdejší privatizátoři dokázali ochránit své bohatství správným způsobem, mohou je dnes rozvíjet v tržním prostředí napříč obory. Nejznatelnější je nárůst ve dvou oblastech. Jde o velké finanční skupiny – finančníci umějí nejlépe hospodařit s penězi a umějí tedy zároveň nejlépe zhodnocovat své investice. Druhým výrazným segmentem je silně rostoucí realitní trh. Vzhledem k růstu hodnoty nemovitostí automaticky roste majetek jejich vlastníků. Technologických miliardářů je v našem prostředí přirozeně méně a budou pravděpodobně přibývat ještě pomaleji.

Proměnila se v uplynulých letech česká byznysová elita?

V postkomunistických zemích včetně České republiky se po roce 1989 museli podnikatelé kapitalismus nejprve „naučit“. S výjimkou velmi malého počtu lidí, kteří měli možnost působit v zahraničí, což se samozřejmě později ukázalo jako obrovská výhoda. Za 30 let ovšem čeští podnikatelé ušli obrovský kus cesty, podnikatelské prostředí se postupně zkultivovalo, přiblížili jsme se západnímu světu. V některých oborech, například IT bezpečnosti, dokonce patříme ke světové špičce a určujeme směr vývoje.

Kolik je aktuálně českých a slovenských miliardářů a kolik z nich máte mezi klienty?

Odhaduji, že v České republice a na Slovensku žije aktuálně pět set padesát až sedm set osob, které bychom mohli označit za korunové miliardáře. Našich komplexních právních a daňových služeb využívá přímo a nebo prostřednictvím svých firem asi třetina z nich.

Liší se čeští a slovenští miliardáři?

Bezesporu je spojuje tradice společného státoprávního uspořádání, nicméně čeští podnikatelé se historicky i nyní přibližují spíše západním zemím, jako je Německo či Rakousko. Slovensko je v tomto směru svébytnější menší zemí, kde bylo hodně kapitálu vytvořeno na vztazích s veřejným sektorem a špičku ekonomiky z pohledu místních podnikatelů tvoří několik velkých finančních skupin či vlivných podnikatelských rodin. Předpokládám ale, že u mladé generace slovenských podnikatelů se bude prohlubovat trend spočívající v přibližování standardům západní Evropy, a to i v souvislosti s některými mediálními kauzami, které nyní na Slovensku rezonují.

Mají tito lidé společná témata, která nejvíce řeší?

Řeší celou řadu věcí od byznysu po ryze privátní záležitosti. Miliardáři, kteří jsou dnes na vrcholu produktivního věku a stojí v čele úspěšných firem, zpravidla řeší otázku nástupnictví. Rádi by zachovali jejich prosperitu i poté, co již omezí nebo zcela ukončí svou pracovní aktivitu. V poslední době také narůstá poptávka po službách velmi privátního charakteru, jako jsou vztahy mezi manžely a partnery, finanční a hmotné zabezpečení dětí, dědictví a podobně.

Co je nutné nabídnout navíc, abyste získali tento typ klientů?

Logicky jsou tito lidé velice nároční i velmi opatrní při výběru svého právního či daňového poradce. Jsou si dobře vědomi, že svým poradcům mnohdy svěřují zásadní vliv na osud majetku v hodnotě stovek milionů až miliard korun. Proto musejí mít vůči svému poradci absolutní důvěru nejen z pohledu jeho schopností a odborné erudice, ale také nesmějí pochybovat o jeho loajalitě a diskrétnosti. Zásadní je celkové odborné zázemí, kvalita týmu odborníků, přístup k poskytování právních služeb, renomé i dlouhodobá finanční stabilita dodavatele. Mimořádně důležité jsou také reference a osobní doporučení. Klienti oceňují flexibilní přístup, rychlost reakce, absolutní odpovědnost majitelů firmy za poskytované služby a snahu je neustále zlepšovat a inovovat.

Klíčové kontakty

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2025 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross