Zdroj: Živě.cz
Ačkoliv si blockchainovou databázovou strukturu spojujeme především s kryptoměnami, potenciál jejího využití je mnohem širší počínaje nejrůznějšími elektronickými volebními systémy, evidencí v logistice a konče ověřování vlastnictví.
A právě na ověřování vlastnictví a existence digitálních děl se nyní zaměřila nová česká služba Certoo, která zvolila litecoinový blockchain a stojí za ní advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS.
Funguje to docela jednoduše. Dejme tomu, že chcete mít důkaz, že jste k určitému časovému okamžiku disponovali nějakým digitálním dokumentem – souborem o velikosti do 500 MB.
Certoo po přihlášení k vašemu účtu spočítá pro kýžený soubor matematický otisk a společně s volitelnými identifikačními údaji (třeba číslo občanky) vše zapíše do svého blockchainu. Na úložišti služby zůstane i kopie samotného dokumentu, který si můžete později kdykoliv stáhnout.
Kdybyste pak v budoucnosti potřebovali ověřit, že k danému časovému okamžiku dokument opravdu existoval a vážou se k němu vaše osobní popisné údaje, navštívíte ověřovací formulář služby, nahrajete skrze něj soubor a Certoo porovná jeho matematický otisk se záznamem v blockchainu.
Stejným způsobem lze ověřit i případné autorské vlastnictví třeba fotografie, byť zde je už třeba myslet i na to, že změna byť jen jediného pixelu způsobí změnu matematického otisku.
Jedno ověření dokumentu a uložení jeho otisku do databáze stojí 1 kredit (100 Kč, přičemž při nákupu více kreditů je cena nižší), každý nový uživatel ale dostane do začátku jeden kredit, takže si vše může vyzkoušet zdarma.
Co je to blockchain Blockchain je speciální typ databázové architektury. Oproti těm běžným se liší v tom, že jednotlivé zápisy na sebe matematicky navazují jako řetěz bloků (block + chain), takže je nelze dodatečně měnit. Co se jednou zapíše do blockchainu, to již nelze vzít zpět. Právě proto se blockchain používá jako obří účetní kniha transakcí v kryptoměnovém světě, každou z nich totiž můžete vždy zpětně dohledat. Pokud by k databázi získala přístup nepovolená osoba a pokusila se některý ze zápisů upravit, zhroutí se matematická integrita celého systému a správce systému útok okamžitě odhalí. I z tohoto důvodu je blockchainový model vhodný pro podobné časové značky, které mohou dokládat, že v určitém okamžiku něco platilo – třeba právě existence digitálního dokumentu. |
Radka Rainová