Bankovní identita nahradí občanské průkazy

24. 10. 2020

Zdroj: Hospodářské noviny (23. 10. 2020)

Autoři: František Korbel, Dalibor Kovář

Celý život po nás někdo chce předložit občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti. Důvěryhodná identifikace osoby dosud vyžadovala fyzickou přítomnost, vzájemný kontakt a s tím spojené náklady a rizika, zvlášť citelná v době koronavirové pandemie. Ministerstvo vnitra sice zavedlo občanský průkaz s elektronickým čipem, ale reálné výsledky tohoto projektu jsou rozpačité.

S příchodem bankovní identity nastane změna.  Zákon o bankovní identitě, který nabývá účinnosti 1. ledna 2021, rozšíří služby bank o poskytování elektronické identifikace, autentizace a podepisování. Využití bankovní identity v zahraničí dává tušit, že je, na co se těšit. Na rozdíl od elektronické občanky totiž banky a soukromý sektor zajistí smysluplné využití a nabídku služeb.

Díky bankovní identitě bude možné jednoduše ověřit totožnost člověka na dálku pomocí prostředku pro přístup do internetového bankovnictví. Klienti budou při ověřování identity používat to, co velmi dobře znají, umí s tím pracovat a důvěřují tomu, nejčastěji svůj počítač či mobilní telefon.

Bankovní identita bude jednoduchou náhradou dokladů totožnosti skoro ve všech případech, kdy o to klient bude stát. Bez jeho souhlasu banka neposkytne druhé straně jakékoli údaje. Klient tak bude mít přehled o tom, kdo a za jakým účelem chce jeho totožnost znát. 

Vedle elektronické identifikace bude bankovní identita také metodou pro elektronický podpis a půjde ji využívat i pro přihlašování do uživatelských účtů napříč internetem (tzv. single sign-on). Zároveň bude i platební metodou a umožní autorizaci jednoduchých plateb.

Inspirace přišla do Česka zejména ze severských zemí. V Norsku využívá bankovní identifikaci a související podepisování skoro 90 % aktivních obyvatel, mezi 20-54 lety věku dokonce 97 %. S nadsázkou tu říkají, že do banky se chodí pouze jednou za život, a to kvůli zřízení identity. Vše potřebné lze následně vyřídit s její pomocí, dokonce i rozvod.

Podobně by mohla bankovní identita fungovat i u nás. Díky ní získají elektronické služby státu až 5,5 mil. potenciálních uživatelů. Pro řadu firem to bude znamenat zajímavou úsporu v porovnání s vlastním řešením identifikace klientů a konkurenční výhodu na trhu. Využití bankovní identifikace bude pro uživatele zdarma. Vše  zaplatí dodavatelé komerčních on-line služeb, kteří budou identitu, se souhlasem uživatelů, využívat. Podobně jako je financován systém platebních karet.

Jako spoluautoři zákona věříme v úspěch a plošné přijetí této inovativní možnosti využívat přístupové údaje do internetového bankovnictví i u nás. Nepochybujeme, že půjde o suverénně nejvíce využívané ověření totožnosti, které přinese nový rozměr digitalizace obchodu i veřejných služeb.

Související média

BUĎTE STÁLE V OBRAZE

Odebírat
Vyplňte svůj e-mail a my Vám budeme zasílat pravidelné informace ze světa práva a podnikání.

Kontaktujte nás

KONTAKT PRO MÉDIA:
Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross