10 otázek pro … Roberta Nerudu

Autor: redakce   
ePravo.cz
Pátek, 04 Březen 2016

Robert Neruda je partnerem advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners a vedoucím týmu právníků zaměřeného na právo hospodářské soutěže a veřejné podpory. Specializuje se na poradenství v oblasti kartelů, zneužití dominance a soutěžně-právního posuzování fúzí a akvizicí, veřejné podpory a veřejných zakázek. Je spoluautorem komentářů k zákonu o ochraně hospodářské soutěže a zákonu o veřejných zakázkách a mnoha odborných článků. Pravidelně se účastní odborných konferencí a přednáší na vysokých školách. Před nástupem do advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners v roce 2010 pracoval celkem osm let na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde měl na starosti zejména otázky antitrustu a tržních koncentrací. Od roku 2008 byl místopředsedou ÚOHS, v roce 2009 byl jako první místopředseda pověřen jeho řízením.

1. Proč jste se rozhodl stát se právníkem?

Já si vlastně nejsem jist. V pěti jsem tvrdil, že chci být Karlem Gottem, na prvním stupni základní školy, v době, kdy chtěl být každý popelář nebo bagrista, jsem pomýšlel na prezidenta … Pak jsem trochu zkrotil své ambice a po vzoru svého táty začal přemýšlet o studiu práv. Definitivně jsem se asi utvrdil po sametové revoluci, kterou jsem už ve svých 13 letech docela intenzivně prožíval. Hodně mne tehdy zajímala politika a vůbec věci veřejné a ta práva k tomu nějak patřila. Zajímavé je, že to nebyl únik před matematikou, ta mi vždycky šla a účastnil jsem se matematických olympiád.  

2. Co máte na své práci nejraději? 

Mám rád práci v týmu, který dobře funguje. Nedělám si iluze, že všechno vím nejlépe. Ať na ÚOHS nebo nyní v advokátní kanceláři mi vždy dělalo obrovskou radost, když jsem viděl své kolegy odborně, profesně a lidsky růst. Rád se obklopuji lidmi, kteří jsou v různých ohledech chytřejší a lepší než já.

3. Co Vás při práci (v životě) nejvíce motivuje?

Jsem docela soutěživý člověk a hodně mne motivuje vidina úspěchu. Ať jde o získání zajímavé práce nebo úspěch při řešení konkrétní kauzy. Tuto práci děláme pro klienty, a proto je pro mne největší odměnou, když vidím jejich spokojenost. Jen jednu situaci mám v práci raději, než to, když se na nás obrátí nový klient; když klienti vrací, protože se jim s námi dobře pracuje. 

4. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život/kariéru?

Spíše kdo, než co: Profesor Josef Bejček, který mne na fakultě uhranul výkladem o soutěžním právu a dal mému studiu práv smysl. David Raus, se kterým jsme napsali dva komentáře k soutěžnímu a zakázkovému zákonu, a od kterého jsem se naučil tvrdě pracovat. Josef Baxa, díky němuž jsem poznal, že šéfa si může člověk opravdu vážit. Martin Pecina, který mi věřil a svěřil mi soutěžní sekci ÚOHS. Nabídka od Jaroslava Havla, Roberta Nešpůrka, Davida Neveselého a dalších kolegů z mé dnešní advokátní kanceláře, kteří se nebáli angažovat karierního úředníka a od kterých se stále snažím učit. Štěstí na pracovité a společnému úkolu oddané spolupracovníky v kanceláři. A v neposlední řadě má žena Dana, která toleruje mé někdy šílené tempo. 

5. Největší pracovní úspěch?

Kupodivu asi ne pracovní, ale manažerský. Mám na mysli fakt, že se mi před mnoha lety podařilo přesvědčit ředitele oddělení, který se do té doby věnoval financím ÚOHS, aby zkusil soutěžní ekonomii. Od té doby byl hlavním ekonomem ÚOHS, slovenského PMÚ a dnes pracuje na velkých soutěžních kauzách na unijním soutěžním úřadě. Mluvím o Milanu Broučkovi. Na to i na něj jsem celkem hrdý. 

6. Čím byste byl/a, kdybyste nebyl/a právníkem?

Tak třeba tím Gottem?

7. Jací lidé /co vás nejvíce dokáže rozčílit? 

Myslím, že jsem hodně tolerantní člověk a snažím se hledat na lidech vždy to dobré. Spolehlivě se však vždy rozčílím nad nesnášenlivými lidmi a těmi, co druhým záměrně ubližují a dělají podrazy.

8. Ideální způsob relaxace?

Moc rád běhám. Minulý rok jsem běžel svůj první maraton a poznal jsem, jak chutná maratonská zeď. Normálně běhám třikrát až čtyřikrát týdně, poslouchám u toho audioknihy. To si vyčistím hlavu a zároveň si tím kompenzuji nedostatek času na normální čtení. Za normálních okolností vypínám též jako divák na hokeji, kam chodím se svým tátou a oběma syny. Je to taková terapie. Protože jsem z Brna a fandím Kometě, letos je to spíš zkouška nervů, ale věřím v dobrý konec.

9. Ideální dovolená?

Se svou rodinou ve Francii, asi spíš v Provance než na Korsice. Ráno bageta z pekárny odvedle, přes den výlet na kolech mezi vinicemi v okolí Châteauneuf-du-Pape, odpoledne nákup vína, večer jeho pití s výhledem na dlouhé stíny pohoří Luberon. Nebo s kamarády na kolech u Mondsee v Rakousku. 

10. Knížka, kterou jste četl/a naposled?

Může jich být víc? První díl Harryho Pottera se svým starším synem a Krtka a autíčko se svým mladším synem. Největší výzva této disciplíny je neusnout po druhé větě. Ale také Podvolení od Michela Houellebecqa, Hotel New Hampshire of Johna Irvinga a životopis Václava Havlaod Michaela Žantovského. 

 

Zdroj: http://www.epravo.cz/top/efocus/10-otazek-pro-roberta-nerudu-100706.html

 
Aktuální informace
více ...
Copyright © 2011 - 2019 HAVEL & PARTNERS s.r.o. | website by Red Knight s.r.o.
popup