Zahraniční investoři budou stále více preferovat společné investice s českými investory, a to i za cenu postavení minoritního akcionáře

Autor: Jan Koval   
MontyRich
Pondělí, 18 Duben 2016

Zahraniční investoři budou stále více preferovat společné investice s českými investory, a to i za cenu postavení minoritního akcionáře, říká v exkluzivním rozhovoru pro MontyRich přední odborník na fúze a akvizice Jan Koval, partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

1/ Jaký je trend v oblasti fúzí a akvizic v posledních měsících a co lze očekávat do konce letošního roku?

Vývoj v roce 2015 a na začátku letošního roku navazuje na pozitivní čísla z předchozích dvou let, kdy po prudkém poklesu počtu transakcí v souvislosti s finanční krizí došlo k výraznému oživení trhu a opětovnému nárůstu transakcí v objemu téměř 200 miliard korun. Loňský rok sice nebyl takto úspěšný, ale i přesto můžeme český trh v oblasti fúzí a akvizic řadit mezi nejlépe prosperující v celé střední a východní Evropě. Prorůstový trend můžeme očekávat i v letošním roce, protože na trhu je stále dostatek volného kapitálu a nízké úrokové sazby, což má pozitivní vliv na investiční aktivity.   

2/ V jakých oborech jsou fúze a akvizice nejčastější?

V uplynulém roce bylo v České republice realizováno nejvíce transakcí v oblasti nemovitostí, velkoobchodu a maloobchodu, průmyslové výroby, IT, telekomunikací a finančních a pojišťovacích služeb. Zejména oblast strojírenství či obecně průmyslové výroby je momentálně velmi atraktivní pro investory, kteří se navíc začali sdružovat do různých uskupení ať již například ve formě fondu kvalifikovaných investorů či na bázi strategických aliancí, což povede ke zvýšené aktivitě na poli fúzí a akvizic i v následujících letech.

3/ Co to znamená pro Vaši kancelář? Budete přibírat další právníky, abyste uspokojili poptávku po právních službách, nebo máte dostatečné personální kapacity?

Náš tým specializující se na oblast fúzí a akvizic momentálně čítá přes 60 právníků, což je vůbec největší tým v rámci jedné kanceláře ve střední Evropě. Díky dlouholetému, systematicky rozvíjenému odbornému know-how a největší koncentraci elitních právníků jsme dokázali i v loňském roce udržet dlouhodobě vynikající výsledky v rámci fúzí a akvizic a obstát tak v konkurenci mezinárodních právnických firem, ačkoliv působíme pouze ve dvou jurisdikcích – v České republice a na Slovensku. V ostatních zemích nadále spolupracujeme s vybranými nejlepšími místními advokátními kancelářemi na neexkluzivní bázi. Tento systém se nám osvědčil a jsme schopni se i v následujícím období držet na špici v poskytování právních služeb v oblasti fúzí a akvizic, která je již 15 let od založení kanceláře v roce 2001 naší vlajkovou lodí.

4/ Do kolika transakcí se Vaše kancelář loni zapojila a s jakým výsledkem?

V roce 2015 jsme zastupovali klienty při více než 70 podnikových transakcích, z nichž více než dvě třetiny jsme úspěšně dokončili. Jako jediná národní kancelář jsme získali ocenění M&A Legal Advisor pro střední a východní Evropu od prestižní ratingové agentury Mergermarket, v jejímž žebříčku, zaznamenávajícím počet realizovaných transakcí v celém regionu střední a východní Evropy, jsme se za první polovinu roku 2015 umístili na prvním místě. Na Slovensku jsme potom úspěšný rok korunovali ziskem ocenění Právnická firma roku v kategorii Fúze a akvizice.

5/ Můžete některé z oněch dokončených transakcí přiblížit?

Naše kancelář se v loňském roce účastnila celé řady vysoce komplikovaných a unikátních transakcí realizovaných v České republice i na Slovensku. Asi nejvíce si ceníme naší účasti v největší mezinárodní transakci v oblasti farmaceutického průmyslu v dějinách, kdy jsme v rámci České republiky poskytli komplexní právní poradenství společnosti Allergan při jejím spojení s americkou farmaceutickou společností Pfizer. Zapojili jsme se také do nejvýznamnějších transakcí ve finančním sektoru, ať už se jedná o prodej bankovních služeb Citibank určených pro retailovou klientelu do rukou Raiffeisenbank nebo prodej pojišťoven ze skupiny Wüstenrot. Z oblasti zdravotnictví a farmacie lze zmínit prodej skupiny Medicover v České republice a na Slovensku a dále pak vytvoření společného joint venture společnosti GlaxoSmithKline a Novartis. Významnou transakcí byl také prodej jedné z celosvětově nejvýznamnějších společností v oblasti lokalizace a testování software, brněnské společnosti Moravia IT, americké investiční skupině  Clarion Capital Partners, nebo zastupování společnosti Seznam.cz při konsolidaci její akcionářské struktury (nákup vlastních akcií). Velice aktivní jsme byli také na Slovensku, kde jsme například pomáhali slovenskému státu s řešením jeho akcionářské pozice ve Slovenských elektrárňach, což je největší slovenský výrobce elektřiny, ještě donedávna majoritně vlastněný italskou společností Enel.

5/ Má na oblast fúzí a akvizic v Česku nějaký vliv generační výměna ve vedení tuzemských firem?

Nástupnictví a tzv. mezigenerační transfer kapitálu z první podnikatelské generace na druhou jsou nyní velkým tématem a v naší praxi se mu velmi intenzivně věnujeme, zastupujeme desítky nejbohatších podnikatelských rodin v Česku a na Slovensku. Tento trend pravděpodobně silně ovlivní trh podnikových transakcí v nejbližších deseti letech. Předání společnosti do druhé generace se totiž podle celosvětových statistik bez zásadnějších problémů povede zhruba ve třetině případů, tj. bude zde nepochybně prostor i pro prodeje firem externím kupujícím.   

6/ Pokud by Česká republika vstoupila do eurozóny, znamenalo by to podle Vás zvýšený zájem zahraničních investorů o akvizice českých firem?

Obecně si nemyslím, že by zavedení eura přispělo k výraznějšímu zvýšení zájmu zahraničních investorů, protože česká koruna je stabilní měnou a pro zahraničního investora nepředstavuje velké riziko. Ačkoli Česká národní banka svojí strategií na devalvaci koruny zaskočila mnohé z firem, tak trh v současnosti nabízí nejrůznější formy zajišťovacích instrumentů, které z tohoto plynoucí riziko výrazně sníží. Zájem zahraničních investorů do budoucna určitě polevovat nebude, nicméně rostoucí poptávka domácích investorů se znalostí tuzemského prostředí po akvizicích a obecně sdružování podniků do větších skupin podle oborového zaměření dle našeho názoru přispěje k tomu, že zahraniční investoři budou stále více preferovat společné investice s českými investory, a to i za cenu postavení minoritního akcionáře.

Zdroj: MontyRich (duben, 2016)

 
Aktuální informace
více ...
Copyright © 2011 - 2019 HAVEL & PARTNERS s.r.o. | website by Red Knight s.r.o.
popup